MAKEDONYA'YI tANIYALIM

Makedonya için Makedonya Cumhuriyeti Balkan Yarımadası Güneydoğu sınırı olduğu yer Balkanlar'da bir ülke. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Birleşmiş Milletler tarafından 1993 yılında tanınan ülke, Yunanistan'ın itirazı sonucu Birleşmiş Milletler tarafından Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti (EYMC) adıyla tanınmaktadır. Makedonya Cumhuryeti nüfusu 2,055,915 tir.Ülkenin başkenti Üsküp (Makedonca: Skopje) 500,000 nüfusuyla aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Ülkede Üsküp hariç büyük şehirler Manastır(Bitola), Kumanova, Pirlepe, Kalkandelen(Tetova), Ohri, Köprülü (Veles), İştip, Koçani, Gostivar ve Strumica'dır. Ülkede 50 kadar doğal ve yapay göl ve yüksekliği 2,000 metreden fazla 16 dağ bulunmaktadır.

Ülke Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Frankofon, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'na üye olmakla birlikte Aralık 2005'den beri Avrupa Birliği ile müzakerede, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne de adaydır.

Stip sakinleri Öğrencilerin, gıda ve konut olarak 50 aya Euro başına 65 ile Öğrenci Yaşam yaşayan giderleri - Temel Yurdu durumda bu seçimi kendi yemek suretiyle, onlar Euro 1–5 itibaren bulunan bir fiyat aralığı büyük olan bir ile lokanta ve yemek verebilecek tesisleri diğer konaklama ve yiyecek sunar.

Kütüphaneler - Tam profesyonel literatürde ve malzemeleri, kitap, broşür ve dergiler yer almaktadır kampüslerde verebileceğini bulunan Üniversite tüm kütüphaneler bu kütüphane, dört hepsi. Kütüphane üniversite bulunuyor ile düşkün tüm bilgisayarlar ve hafifletti olduğu elektronik öğrencileri için işlenmiş ve erişim.

Üniversite spor merkezi yer disiplinlerden birçok farklı olduğunu oluşan birçok takım tenisi, futbol, satranç, karate vb bir parçası olan alan takım bu ping, basketbol-lig maçları değil üniversite sadece ama resmi ülkenin maçta. Üniversite spor merkezi temel amacı, disiplinler için geliştirme, teşvik spor farklı kazanımlar olarak ortaya iyi öğrenciler ve çalışanlar olarak ulaşmak için spor etkinlikleri nihai sonuçları. hayat kamu ve spor sırasında çalışmaya kendilerini dahil döneminde öğrencilerin edebilirsiniz aktif düşünce bu amaç ile formlardır merkezleri.

Üniversite kültür merkezi teşvik, gelişmekte olan ve çalışanların öğrenciler ve onaylayan kültür faaliyetlerinin, alan kültürü sunmak başarıları için. Kültür Merkezi Üniversite faaliyetler içinde) vb bilgilendirici, ebil olmak düzenlenmiş ayrı gruplar (kültür, sanat, müzik, edebiyat, dramaBoş zaman etkinlikleri tiyatro sunduğu şehir olabilir olayları dahil bütün diğer bir yaratmak boş zaman etkinlikleri dinlenme güçleri çerçevesinde karşılıklı sergilerden Örgütü Ulusal-Stip ve müzelerin anıtların korunması için Kurum Bölümü, zaman özgür koşullar için bir kalite.

Vize ve oturma izni: kontrol ediniz gelmeden önce de Makedonya'nın bir öğrenci Makedonya eğer girmek için vize almanız gerekmektedir sen.
Eğer ihtiyacınız olan bir vize ihtiyacınız varsa:

  • Üniversitesi'nde kabul teyit mektubu
  • 18 Adet fotoğraf
  • Pasaport

Bunlar en yakın alınması gerekir konsolosluğu veya Büyükelçiliği Makedonya Cumhuriyeti. Konsolosluk: www.mfa.gov.mk
vize gerekmeyen Öğrenciler ikamet için başvuruda Üsküp vardıklarında merkez polis karakolunda iznim var.
Makedonya için bir giriş vizesi sahip zorunda değilsiniz; sadece göre değişim öğrencisi olarak statüleri ile kaldıktan sonra düzenleyen ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Ss "den davet mektubu aldıktan sonra Kiril ve Metodiy "Üniversitesi. Uluslararası İlişkiler Ofisi çalışanları sürecinde ve öğrencilere rehberlik edecek başka gerekli bilgileri verecektir.

Sağlık ve sigorta - öğrencilerin sağlık kalitesine önem verilmektedir. Şehirlerde Üniversitesi Tıp Kliniği içinde Fakültesi, Kamu Sağlık kurum ve Şehir Hastanesi yanı sıra özel sağlık kuruluşları Her yıl orada öğrenci sistematik sağlık için kontrolleri düzenlenir. Hepsi politika ilkelerine göre sigortalı sigortalıdır. Toplu gelen kazada biri için ödenecek olan 150 denars. Türkiye'den öğrenciler Makedonya'ya hareket etmeden genel sigorta satın alması tavsiye edilir.

Ulaşım

Havaalanları: Üsküp şehrinde bir uluslararası Avrupa birçok şehir merkezi kent, bağlantıları ile havaalanı Doğu kilometre uzakta bulunan yaklaşık 22 km dir
Demiryolları: Üsküp Demiryolu İstasyonu merkezine yaklaşık 2 kilometre şehir Bu Üsküp Makedonya diğer büyük şehirler ile bağlanır ve de şehirler Balkanlar üzerinden.
Taksiler ve Otobüsler: Üsküp ana otobüs terminalinden şehir 2 kilometre Doğuda. Otobüsler Bütün şehir farklı alanlarda bağlayan koşuyoruz, bir bilet için ortalama fiyat 30 denars veya yaklaşık 0,5 € olduğunu. Taksiler tüm şehri, bunlar şehir merkezi ve havaalanı arasında sık sık gidin. Bir sürücü için fiyat ya da havaalanından yaklaşık 15 Euro. Ortalama fiyatı şehir geçmekte 3 € olduğunu.

Üsküp Makedonya Cumhuriyeti başkenti ve en büyük şehir, ülke nüfusunun üçte birinden daha fazla, yanı sıra, kültürel, ekonomik, siyasi ve akademik merkezi.

Konaklama:

Öğrenciler Üsküp'te dönem başlamadan önce var Üniversitesi tesislerinde değişim öğrencileri için yatak sınırlı sayıda olduğunu ulaşması bekleniyor. Özel konut uluslararası öğrenciler ve IRO Office makul fiyata özel konaklama bulma konusunda öğrencilere yardımcı olmak için açık konaklama için kullanılabilir. Ev kiraları 450 Euro 500 Euro'dur. Yurt 100 – 200 Euro arasındadır. Stip sakinleri Öğrencileri, sektör–2 öğrenci yurdu, barınma özel konaklama keyfine varabilirsiniz birçok çözüm ve kalmak ilişkin kısa vadeli otellerin olduğunu, Öğrenciler yurtlarda maliyeti (yemek dahil) aya gider başına 65 Euro 50 Euro özel Kiralama bir yatak ayda 25–50 Euro gider. Fiyatlar Euro 100 Euro bölgesindeki boşaltması 15 bir otel gitmek seçin.

Diğer Faydalı Bilgiler

Kültür ve Eğlence:
Üsküp, Makedonya kültür merkezi hakkında 800 000 vatandaşın nüfus ile güzel ve modern bir kenttir. Şehri ve civarında bol her ziyaretçinin ilgisini çekmek kültürel ve tarihi anıtların var.

Gençlerin eğlence için fırsatlar da bol bol var. Birçok diskolar, barlar ve restoranlar vardır.

İklim:
Hafif karasal iklim Üsküp tipik bir örneğidir. Nispeten soğuk ve nemli kışlar ılık ve kuru yazları ile karakterizedir. Kışın ortalama sıcaklık 1 ° C ve yaz aylarında ortalama sıcaklık 30 ° C olduğu Kar yağışı sık kış aylarında, Aralık ve Mart, yağmur ve sis ortak sonbaharda, Ekim-Aralık vardır.

Para birimi: . Makedon ulusal para birimi DENAR olduğu ve (1EUR – 61.75 den) para Cumhuriyeti Makedonya Para kolayca resmi döviz büroları ve bankalarda değiştirilebilir. Euro ile başa çıkmak için en kolay olanıdır. Seyahat çekleri ve banka kartları dükkânların çoğunda kabul edilir.

Banka hesabı: Bankalar genellikle halka 8 ila bankalardaki döviz değişim 6 Mayıs açıktır. Cumartesi günü bankalar 8 arasında açık

Telefonlar: Cep telefonları için kontör paketleri üç şirket GSM hizmet veren yetkili dükkânlar bulunmaktadır.

Acil numaralar

ÖNEMLİ TELEFON NUMARALARI

Polis

192

Üsküp otobüs durağı

2466-011

İtfaiye istasyonu

193

Hava tahmini

3231-454

Ambulans hizmeti

194

Ana tren istasyonu

3164-255

Tam zamanında

185

Üsküp havaalanı

3148-333