EGİTİM SİSTEMİ

Makedonya'nın mevcut eğitim sistemi içinde Makedonya'nın Yugoslavya bir üyesi olduğu yıllarda geliştirildi bu sistemleri Batı Avrupa'nın çoğu ortak bir melezidir. Ders Kitapları ve Sovyet etkisi yıllarını yansıtan öğretimin diğer yönleri aşamalı yapılmaktadır.
Yükseköğretim Yükseköğretim Kanunu, yükseköğretim kurumlarına göre şunlardır: üniversite, fakülte ve yüksekokul. Lisans derecesi için çalışmalar genellikle son dört yıl, yüksek lisans son iki yılda ise. Doktora çalışmaları bireysel bir çalışma düzeni bir öğretmen rehberliğinde göre çalışmalar mevcuttur. Programlar Lisans, Yüksek Lisans ya da Doktora çalışmaları konu alan bağlı olarak tam veya yarı zamanlı olabilmektedir.
Yükseköğretim Kurumları fakülte özerk bir tüzel kişi olamaz, ama bir yüksek öğrenim kurumu parçasıdır. Devlet yükseköğretim kurumlarının devlet tarafından sübvanse (dört, Üsküp, Manastır, Kalkandelen ve Stip olarak), ve orada Üsküp ve Kalkandelen özel üniversite (vardır).
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2015 için milli eğitim reformu stratejisi eğitimin her alanında eğitim standartlarını yükseltmek üzerinde duruluyor ve diğerlerinin yanı sıra, özel eğitim girişimleri, eğitim mevzuatın tamamlanması için destek, artan uluslararası işbirliği ve hareketlilik için öğretim elemanları ve öğrenciler ve EKT giriş bitiminde. İngiltere'de iyi Kalite Güvence Yüksek Öğretim, Devlet Eğitim müfettişliği, okul ve eğitim yönetimi (okul ve üniversite) BİT gibi birçok alanda tercih edilen bir iş ortağı olmak için konur.
DfES Makedonya Bakanlığı ikili işbirliğinin eğitim önerisi ile British Council Makedonya'daki eğitimi kolaylaştırdı genç öğrenciler ve Becerileri @ Work İngilizce eğitim - British Council bölgesel projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Global kayıtlı olduğunu ve o okulun bağlantıları ile yakından takip edilmektedir.
HE oranı öğrencilerin yurtdışında okuyan, ama her geçen gün artmaktadır Bu konuda hiçbir niteliksel veri bulunmamaktadır. İngiltere'nin pazar rakipleri ABD, Almanya, Bulgaristan ve Yunanistan vardır. İngiltere'de hem lisans hem de lisansüstü çalışmalar için arzulanan bir hedef olarak, ama çoğu aynı zamanda pahalı görülmüştür. Konu alanına göre Büyüme piyasalarda ekonomi, hukuk ve dil vardır.
Yükseköğretim kurumları başkentte, 25 nüfusun yüzde olarak orada yaşıyor yoğunlaşmıştır. Orada denizaşırı nitelikleri olan talebin artış, daha fazla mobilite sağlayan olarak görülen, ancak bir yurtdışı yeterlilik maliyet uygun olduğundan da tercih nedeni olarak Makedonya öğrencileri çekmektedir.
Ders kitapları için Rekabet yüksek ve ev ve yabancı yayınevleri de pazar kurulmuş olmasıdır. Görüş yatırımcı perspektifinden bakıldığında, bir az gelişmiş piyasa, Avrupa ülkeleri ile karşılaştırılabilir.
Uluslararası müdahale ile Çoğu proje AB projeleri (Phare, Tempus) ve Dünya Bankası finanse edilmektedir. Bizim altyapı ve stratejik eğitim öncelikleri British Council Üsküp'te dayanır, sermaye. Aşağıdaki uzmanlık alanları: İngilizce ve sınavlar, eğitim, gençlik ve spor; toplum, bilgi, sanat çalışır.
British Council yılda beş civarında Dışişleri Bakanlığı adına ödül Chevening yönetmektedir.
Program Chevening ve ortak kamu diplomasisi girişimleri teslim yoluyla uluslararası stratejik önceliklerini desteklemek uygulanması için; Eğitim Bakanlığı için, Makedonya Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği müzakere için Anlayış önerilen Mutabakat altında.
Yakından ülkenin ortak bir dizi ile Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Bureau Geliştirme Eğitim Bakanlığı, Ulusal ve Üniversite Kütüphanesi Aziz Clement Ohrid için gibi bizim sonuçlara ulaşmak için iş, Devlet Sekreterliği Avrupa Birliği, devlet için ve özel üniversiteler (onların İngilizce bölümler), İngilizce Öğretmenleri Birlikleri, Makedonya Birliği Kalite Dil Hizmetleri, Makedon Ulusal sanat akademileri bulunmaktadır.
Makedonya eğitimde Türkiye öğrencilerine kapılarını sonuna kadar açmıştır.